MENOPAUZA: OPINIA SPECJALISTY GINEKOLOGALaboratoria LIERAC wykorzystują najnowsze osiągnięcia nauki i są zawsze otwarte na potrzeby kobiet. Dlatego na stałe współpracują z ekspertami z dziedziny medycyny, aby przy ich wsparciu tworzyć kosmetyki jutra. Podczas prac nad produktami z gamy ARKÉSKIN przeznaczonej do łagodzenia procesu hormonalnego starzenia się skóry, Laboratoria LIERAC konsultowały się z Doktor Maggioni, lekarzem ginekologiem specjalizującą się w leczeniu menopauzy.Wywiad z Doktor Maggioni, lekarzem ginekologiem i psychoterapeutą


Zawód ginekologa wykonuję już od 40 lat i regularnie doradzam kobietom cierpiącym na zaburzenia hormonalne w okresie adolescencji, w ciąży i przede wszystkim w okresie menopauzy. Bardzo szybko zrobiłam również specjalizację z psychoterapii, gdyż zawsze uważałam, że ciało i duch są ze sobą ściśle powiązane i że potrzebne jest kompleksowe podejście, obejmujące zarówno stan fizyczny jak i psychiczny.

Do zaburzeń hormonalnych występujących w ciągu życia kobiet, należy również menopauza. Czy może nam pani powiedzieć coś więcej o tym szczególnym okresie?


Menopauza jest nieuniknionym etapem w życiu każdej kobiety, polegającym na zaniku miesiączki i obniżeniu wydzielania hormonów płciowych. Ta wielka zmiana nie następuje w sposób nagły, lecz pojawia się stopniowo i trwa przez wiele lat. W trakcie tego okresu przejściowego pojawiają różne objawy: zwiększenie masy ciała, uderzenia gorąca, poty nocne, sztywność barków, huśtawki nastrojów, depresja, osteoporoza, zaburzenia snu, uczucie zmęczenia, suchość, starzenie się skóry itd.

Wykonuje pani zawód lekarza od 40 lat, czy zauważyła pani zmianę profilu swoich pacjentek w okresie menopauzy? Jak przechodzą menopauzę dzisiaj?


Każda kobieta odbiera swoją menopauzę na swój własny indywidualny sposób. Ale generalnie powiedziałabym, że percepcja objawów uległa zmianie, a przede wszystkim że poprawiło się radzenie sobie z nimi. Kobiety są dziś aktywniejsze, prowadzą zdrowszy tryb życia, stosują suplementy diety przeciwdziałające objawom i używają właściwych kosmetyków. No i sama menopauza przestała dziś być tematem tabu, dzięki czemu kobiety odważniej poszukują informacji na jej temat i porad u koleżanek, lecz również u farmaceuty i swojego lekarza. Posiadanie lepszej wiedzy o tym, co dzieje się w ich ciele, pomaga im w akceptacji tych procesów, a tym samym podnosi komfort życia.

Jest pani również ekspertką i pionierką w dziedzinie chronobiologii, czy może pani wyjaśnić, na czym ona polega?


Chronobiologia to nauka zajmująca się rytmami biologicznymi organizmu. Należy pamiętać, że różne rytmy kontrolują wszystkie główne funkcje naszego działa. Jeden z nich, zwany „rytmem dobowym”, działa niczym wewnętrzny zegar ustawiony na cykl 24-godzinny. Pozwala rozdzielić aktywności „dzienne”, takie jak stan czuwania, zabezpieczanie przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, utrzymywanie wyższego ciśnienia krwi i częstotliwości bicia serca, od aktywności „nocnych”, takich jak sen, regeneracja i konsolidacja pamięci. Przekaźnikami rytmu dobowego są głównie hormony, wytwarzane nieustannie przez ciało. Hormony są więc naturalnymi przekaźnikami koniecznymi do zapewnienia prawidłowej równowagi naszego organizmu.

Jaki jest związek między chronobiologią, a menopauzą?


W okresie menopauzy wytwarzanie hormonów żeńskich słabnie, następuje zanik podstawowego przekaźnika koniecznego do prawidłowego działania rytmów biologicznych. Zaburzeniu ulega również rytm dobowy: następuje jego desynchronizacja. Następuje pomieszanie aktywności dziennych z aktywnościami nocnymi, co z kolei wywołuje różne objawy, takie jak huśtawki nastrojów i zaburzenia snu.

Jak utrzymać nasze rytmy biologiczne, a więc również równowagę organizmu, w okresie menopauzy?


Interesującym, a przede wszystkim innowacyjnym sposobem jest oddziaływanie na tak zwane geny zegarowe (geny „CLOCK”). Zostały one odkryte przez amerykańskich badaczy, którzy w roku 2017 uzyskali Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. One to właśnie „kalibrują” nasz wewnętrzny zegar i zapewniają prawidłową synchronizację, a więc równowagę aktywności organizmu.

Plus LIERAC:


Zasięgaliśmy porad Doktor Maggioni na każdym etapie opracowywania nowych produktów ARKÉSKIN. Oprócz udzielania konsultacji w gabinecie, ta specjalistka z dziedziny menopauzy jest również wykładowcą uniwersyteckim i autorką blisko 200 artykułów naukowych.ARKÉSKIN
PIELĘGNACJA W MENOPAUZIE
NOWA GENERACJA


KOMPENDIUM WIEDZY NA TEMAT MENOPAUZY

Perimenopauza, średni wiek pojawiania się menopauzy, przyczyny fizjologiczne i objawy kliniczne: wyjaśniamy, czym jest menopauza i jak sobie z nią radzić, zachowując pogodę ducha.

CZYTAJ DALEJ

SUCHA, ZWIOTCZAŁA, CIENKA SKÓRA: JAK WYJAŚNIĆ PROCES STARZENIA SIĘ SKÓRY O PODŁOŻU HORMONALNYM?

Zwiększona suchość skóry to jeden z objawów menopauzy. Podsumowujemy wiedzę o wpływie menopauzy na skórę.

CZYTAJ DALEJ