KOMPENDIUM WIEDZY NA TEMAT MENOPAUZYJesteś w okresie menopauzy? Dziś kobiety o wiele lepiej radzą sobie z tym okresem swojego życia. Są aktywniejsze, dbają o siebie oraz… pogłębiają wiedzę na temat menopauzy! Dzięki pełniejszej wiedzy na temat procesów zachodzących w ich ciele współczesne kobiety łatwiej akceptują je i zachowują komfort życia.

Perimenopauza, średni wiek pojawiania się menopauzy, przyczyny fizjologiczne i objawy kliniczne: wyjaśniamy, czym jest menopauza i jak sobie z nią radzić, zachowując pogodę ducha.

Menopauza, perimenopauza: definicje


Menopauza jest naturalnym i nieuniknionym procesem zachodzącym w życiu kobiety. Polega ona na zatrzymaniu owulacji, a więc na zaniku miesiączki z powodu ustawania produkcji hormonów żeńskich: estrogenów. Średnio pojawia się u kobiet w wieku 51 lat.

Odmiennie od powszechnie panującej opinii, te duże zmiany nie pojawiają się w sposób nagły, lecz stopniowo, przy czym pierwszy etap, zwany perimenopauzą (lub premenopauzą) może trwać kilka lat. Podczas tego okresu procesy związane z pracą gonad zostają silnie zaburzone: wytwarzanie hormonów jest nierównomierne (następują naprzemiennie wzrosty lub niedobory poziomu estrogenu), miesiączki pojawiają się nieregularnie i charakteryzują się zmienną intensywnością. To właśnie na tym etapie pojawiają się objawy menopauzy. Po nich następuje właściwa menopauza, tj. drugi etap procesu, diagnozowany po upływie 12 miesięcy od ostatniej miesiączki; data menopauzy ustalana jest więc po fakcie.


Co to jest menopauza przedwczesna?

Menopauza określana jest przedwczesną, gdy występuje u kobiet przed 40 rokiem życia. Może wystąpić samoistnie lub na skutek terapii (na przykład po wycięciu jajników lub po zastosowaniu chemioterapii).

Winowajca: obniżenie poziomu estrogenów


Estrogeny to hormony odpowiedzialne za rozwój organów kobiecych w okresie dojrzewania płciowego, a następnie za owulację. Podobnie jak insulina lub adrenalina, są one wytwarzane w sposób ciągły przez nasze ciało. We krwi krąży wiele dziesiątków hormonów zapewniających stan równowagi konieczny do prawidłowego działania organizmu: utrzymywania stałej temperatury ciała, regulacji rytmu serca, panowania nad emocjami itd. W okresie menopauzy proces wytwarzania estrogenów spowalnia, równowaga hormonalna zostaje zaburzona i zaburzenie to daje o sobie znać na wszystkich poziomach, zarówno fizycznym, jak i psychicznym.


Nie wszystkie kobiety tak samo odczuwają objawy menopauzy


Estrogeny nie tylko odgrywają kluczową rolę dla rozrodczości, lecz uczestniczą w wielu innych procesach, takich jak magazynowanie tłuszczu, regulacja temperatury ciała, funkcjonowanie układu krwionośnego, konsolidacja tkanki kostnej oraz odnowa komórek skóry i włosów. Tak więc nie należy dziwić się, że w okresie menopauzy, wraz z nagłym spadkiem wytwarzania hormonów, pojawiają się różne dolegliwości, takie jak: zwiększenie masy ciała, uderzenia gorąca, poty nocne, huśtawki nastrojów, drażliwość, zaburzenia snu, osteoporoza. Cierpi również skóra: staje się bardziej sucha, cieńsza i zwiotczała. Proces ten nazywany jest starzeniem się skóry o podłożu hormonalnym.

Ale nie istnieje tylko „jeden” jedyny sposób przeżywania menopauzy. Intensywność i częstotliwość odczuwania objawów menopauzy oraz psychiczna reakcja na nie są różne u różnych kobiet. Niektóre kobiety odbierają menopauzę jak szok, jak prawdziwą burzę, podczas gdy inne przechodzą ją niemal niedostrzegalnie.


Jak rozpoznać uderzenia gorąca

Jest to najczęstszy objaw menopauzy, niemniej nie występuje u wszystkich kobiet. Uderzenie gorąca przejawia się nagłym, intensywnym i krótkotrwałym uczuciem gorąca, wstępującym od piersi ku twarzy, a towarzyszy mu zaczerwienienie, palpitacje i poty.
„Mój dotychczasowy krem już nie jest skuteczny”

Skóra jest jednym z narządów najbardziej wrażliwych na działanie hormonów żeńskich. Gdy spada poziom estrogenów, następuje zaburzenie funkcji komórek skóry, czego skutkiem może być jej zwiększona suchość. Należy wówczas dostosować swoje nawyki kosmetyczne wprowadzając zabiegi specjalne, łagodzące objawy hormonalnego starzenia się skóry i zapewniające poczucie komfortu.

Rada LIERAC:


Aby zwalczać uderzenia gorąca, należy ograniczyć spożycie alkoholu, kawy oraz palenie tytoniu, które sprzyjają występowaniu tej dolegliwości. Potrzebujesz uczucia chłodu natychmiast? Zastosuj Odżywczy balsam ujędrniający LIERAC ARKÉSKIN. Zapewnia on natychmiastowe uczucie chłodu i świeżości, potwierdzone badaniami i opinią 91%* kobiet, które go stosowały.
*Badane kliniczne na grupie 33 ochotniczek prowadzone przez 28 dni – 2 aplikacje dziennie - % satysfakcji.ARKÉSKIN
PIELĘGNACJA W MENOPAUZIE
NOWA GENERACJA


MENOPAUZA: ZABURZENIE RYTMU BIOLOGICZNEGO

W okresie menopauzy często tracimy poczucie harmonii z tym, co dzieje się w naszym ciele. Zaburzenie to ma podłoże fizjologiczne.

CZYTAJ DALEJ

SUCHA, ZWIOTCZAŁA, CIENKA SKÓRA: JAK WYJAŚNIĆ PROCES STARZENIA SIĘ SKÓRY O PODŁOŻU HORMONALNYM?

Zwiększona suchość skóry to jeden z objawów menopauzy. Podsumowujemy wiedzę o wpływie menopauzy na skórę.

CZYTAJ DALEJ