interview marie therese bousquet
Aby skończyć z wszystkimi 3 rodzajami przebarwień, laboratoria LIERAC zainspirowały się połączeniem technik medycyny estetycznej LED & Peeling.

WYWIAD Z DR MARIE-THERESE BOUSQUET, LEKARZEM MEDYCYNY ESTETYCZNEJ

Czym są plamy pigmentacyjne?

Melanina to brązowy pigment obecny w skórze, który odpowiada za jej zabarwienie i jest wytwarzany przez melanocyty. Jej powstawanie to naturalny proces mający za zadanie chronić skórę. Wszyscy ludzie rodzą się z podobną liczbą melanocytów. Ich rozmiar i usytuowanie w obrębie warstw skóry decyduje o jej rodzaju i fototypie. Pod wpływem słońca skóra wytwarza większe ilości melaniny i staje się przez to ciemniejsza. Gdy równowaga tego procesu zostaje zachwiana, melanocyty produkują zbyt duże ilości melaniny i pojawiają się plamy pigmentacyjne.
tache pigmentaire

Jak powstają plamy pigmentacyjne?

Plamy pigmentacyjne są wywoływane przez czynniki zewnętrzne takie jak wystawienie skóry na działanie promieni UV, zanieczyszczenie czy palenie tytoniu. Problemy z pigmentacją mogą być także związane z zapaleniami skóry, lekami bądź czynnikami hormonalnymi lub też przybierać na sile z wiekiem. Wszystko to przyczynia się do nadmiernego wytwarzania melaniny i, w rezultacie, do pojawienia się plam na skórze. Problem ten dotyka prawie wszystkich typów skóry.
tache pigmentaire

Naukowcy odkryli, że istnieją trzy rodzaje plam pigmentacyjnych.
Jak je rozróżnić?

Pierwszym z nich są powstające przebarwienia. Wytwarzana w nadmiarze melanina przemieszcza się na powierzchnię naskórka i wpływa na jego jednolity koloryt, jednak mimo to plama nie jest jeszcze widoczna. Drugi rodzaj plam pigmentacyjnych pojawia się, gdy nadmiar melaniny zbiera się w wyższych warstwach naskórka. Przebarwienia utrwalają się i stają się widoczne. Trzeci rodzaj jest związany ze zmianami struktury tkanki podporowej skóry, które powodują inkrustację melanocytów i gromadzenie się melaniny w głębi skóry.
tache pigmentaire

Jakie są najnowsze osiągnięcia medyczne w ramach korekty przebarwień?

Istnieją zabiegi takie jako krioterapia, laser i terapia światłem pulsującym, które wykorzystuje się do korygowania przebarwień, jednak coraz częściej łączy się różne techniki, np. terapię światłem LED oraz PEELING. Technika wykorzystująca światło LED (Light Emitting Diode) polega na emitowaniu promieni o zimnym zabarwieniu za pomocą specjalnej lampy. Światło zielone wspomaga blask cery i zmniejsza widoczność plam pigmentacyjnych. Światło czerwone to kolor promieniowania widzialnego, który wnika najgłębiej w skórę. Światło to stymuluje wytwarzanie kolagenu i elastyny, które pozwolą odbudować tkankę podporową skóry. Z kolei peeling polega na złuszczaniu powierzchniowej warstwy skóry za pomocą naturalnej substancji - kwasu glikolowego. W ten sposób peeling pozwala usunąć nagromadzoną na powierzchni skóry melaninę oraz wpłynąć na rozmieszczenie melanocytów w jej głębi, tym samym wyrównując i rozjaśniając koloryt cery.
tache pigmentaire

Czy produkt kosmetyczny może być elementem uzupełniającym te rozwiązania medyczne?

Wykorzystywane w celach leczniczych terapie kosmetyczne mogą stanowić rozwiązanie problemu plam pigmentacyjnych.
Stosowane jako dodatek do rozwiązań medycznych doskonale sprawdzą się w ramach zmaksymalizowania i przedłużenia otrzymanych rezultatów.

PROCES POWSTAWANIA PLAM PIGMENTACYJNYCH