Produkty & Marka

Obecnie, w związku z dyskusjami medialnymi na temat składników kosmetycznych oraz zarzutami (czasami bezpodstawnymi) pod ich adresem, konsumenci mają pytania i potrzebują wyjaśnień dotyczących składu i identyfikowalności produktów. W celu zachowania przejrzystości Laboratoria LIERAC, bardzo rozpoznawalna marka kosmetyczna, dzielą się swoją specjalistyczną wiedzą, aby odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Zagwarantowanie bezpieczeństwa konsumentów to dla Laboratoriów LIERAC priorytet. Nie szukamy kompromisów, jeśli chodzi o jakość i bezpieczeństwo naszych produktów oraz surowców, z których powstają. Wszystkie nasze składniki znajdują się na liście substancji dopuszczonych przez europejskie przepisy regulujące branżę kosmetyczną, powszechnie uważane za najbardziej restrykcyjne na świecie, i podlegają zaostrzonej selekcji wewnętrznej. Każdy z nich jest dodawany do kosmetyków w ściśle określonym celu i zawsze w odpowiedniej ilości, tak by osiągnąć optymalny stosunek tolerancji do efektywności. Ponadto stosujemy rygorystyczne środki ostrożności za każdym razem, gdy dany składnik stanowi przedmiot podejrzeń w kwestii zdrowia konsumentów i uważnie śledzimy wszelkie zmiany sytuacji. Co więcej, nasze formuły są w całości opracowywane z najściślejszym uwzględnieniem przepisów oraz zatwierdzone jako bezpieczne przez eksperta w zakresie toksykologii.

Czy produkty LIERAC zawierają parabeny?

FUNKCJA : Parabeny występują w naturze, na przykład w czerwonych owocach i są używane od dziesiątek lat jako konserwanty. Dzięki temu, że efektywnie przeciwdziałają rozwojowi bakterii, parabeny biorą udział w zachowaniu właściwości produktu i zagwarantowaniu bezpieczeństwa konsumenta. Mimo tego że są skuteczne, uczulające w minimalnym stopniu i regularnie zatwierdzane przez SCCS (1), stały się przedmiotem debat medialnych.

ODPOWIEDŹ LIERAC : Już kilka lat temu postanowiliśmy zaprzestać wykorzystywania parabenów w naszych formułach. Dziś tylko niewielka część naszych historycznych produktów może nadal zawierać te konserwanty, ale ich formuła jest stopniowo zmieniana w celu wyeliminowania obecności parabenów.

Czy produkty LIERAC zawierają MIT?

FUNKCJA : MIT (metyloizotiazolinon) to konserwant. Dzięki temu, że efektywnie przeciwdziała rozwojowi bakterii, MIT bierze udział w zachowaniu właściwości produktu i zagwarantowaniu bezpieczeństwa konsumenta. Obecnie badania wykazują możliwe działanie uczulające MIT. Z tego względu od 2016 r, jego użycie w produktach bez spłukiwania zostało zabronione.

ODPOWIEDŹ LIERAC :Już kilka lat temu zaprzestaliśmy stosowania MIT w naszych produktach bez spłukiwania. W przypadku produktów spłukiwanych, które mogą zawierać MIT, zawartość tej substancji została ograniczona do bardzo małego stężenia (0,0015%), a nasze laboratoria pracują obecnie nad zmianą ich formuły.

Czy produkty LIERAC zawierają fenoksyetanol?

FUNKCJA : Fenoksyetanol to konserwant będący w użyciu od dziesiątków lat. Dzięki temu, że efektywnie przeciwdziała rozwojowi bakterii, fenoksyetanol bierze udział w zachowaniu właściwości produktu i zagwarantowaniu bezpieczeństwa konsumenta. Był przedmiotem wielu testów i badań, z których żadne nie wykazało negatywnego wpływu na ludzkie zdrowie. Jest zatem tolerowany równie dobrze jak inne składniki, a odpowiednie instytucje odpowiedzialne uznają go za bezpieczny.

ODPOWIEDŹ LIERAC : Fenoksyetanol może być obecny w niektórych naszych produktach. Jeśli substancja ta jest obecna, to jej zawartość jest zawsze niższa od tej, którą zalecają przepisy europejskie, a jej nazwa jest na liście składników na opakowaniu produktu.

Czy produkty LIERAC zawierają alkohol?

FUNKCJA : Alkohol może być wykorzystywany do uzyskania odpowiedniej konsystencji - może poprawiać rozprowadzanie kosmetyku i nadawać mu lekkości. Mimo, że został uznany przez media za substancję o działaniu przesuszającym, efekt ten można stwierdzić wyłącznie przy dużych ilościach alkoholu, ponieważ odparowuje on w momencie aplikacji.

ODPOWIEDŹ LIERAC : Większość naszych produktów nie zawiera alkoholu. Tych kilka z nich, które mają go w swoim składzie, uzyskują związane z nim korzyści dotyczące konsystencji oraz zawierają składniki dające poczucie komfortu skórze.

Czy produkty LIERAC zawierają silikony?

FUNKCJA : Silikony oddziałują na konsystencję i są wykorzystywane w kosmetykach w celu ułatwienia rozprowadzania podczas aplikacji oraz nadania delikatności. Jeśli chodzi o ich bezpieczeństwo dla skóry, silikony są znane z dobrej tolerancji oraz braku działania komedogennego.

ODPOWIEDŹ LIERAC : Ponieważ zmysłowość zajmuje ważne miejsce w pielęgnacji LIERAC, w niektórych produktach mogą znajdować się silikony,dzięki którym kosmetyk jest delikatny i daje natychmiastowy efekt wygładzający. W takim przypadku ich zawartość jest zawsze odpowiednio dostosowana formuła nie zatyka porów i pozwala skórze oddychać. Ponadto wybieramy zwykle silikony nielotne, bardziej przyjazne dla środowiska.

Czy produkty LIERAC zawierają substancje zapachowe?

FUNKCJA : Substancje zapachowe są używane w kosmetyce ze względu na swoje właściwości angażujące zmysły.

ODPOWIEDŹ LIERAC : Ponieważ zmysłowość jest dla nas bardzo ważna, nasze produkty zawierają substancje zapachowe (z wyjątkiem kosmetyków pielęgnujących okolice oczu) występujące na liście składników pod nazwą „FRAGRANCE”. Subtelne, eleganckie, kobiece, nigdy przesadne - koncentraty zapachowe w naszych produktach pozwalają obudzić zmysły i doświadczyć piękna w wyjątkowy sposób.

Czy produkty LIERAC zawierają siarczany?

FUNKCJA : Siarczanowe środki powierzchniowo czynne, częściej nazywane siarczanami, to składniki używane w kosmetyce ze względu na właściwości oczyszczające i pieniące. Czasem zarzuca im się działanie podrażniające, ale dzieje się tak tylko, gdy są używane w czystej postaci lub w dużej ilości.

ODPOWIEDŹ LIERAC : Tylko niewielka część naszych produktów zawiera siarczany. Jeśli są obecne, ich zawartość zawsze jest odpowiednio dostosowana, tak by mogły spełnić swoją funkcję oczyszczającą bez podrażniania lub przesuszania skóry i występują razem z emolientami dającymi uczucie komfortu.

Jakiego rodzaju filtrów używa się w kosmetykach LIERAC?

FUNKCJA : Filtry to substancje niezbędne do ochrony skóry przed promieniowaniem UV.. Istnieją dwa rodzaje filtrów: organiczne (chemiczne), których działanie polega na pochłanianiu promieni UV oraz mineralne, które działają niczym ekran, odbijając promienie UV.

ODPOWIEDŹ LIERAC : Filtry wykorzystywane w naszych kosmetykach są wyłącznie organiczne. Zostały wybrane przez ekspertów opracowujących formuły w naszych laboratoriach zarówno z powodu ich skuteczności jak i ze względu na bezpieczeństwo.

Czy produkty do opalania LIERAC mogą poplamić ubrania?

FUNKCJA : Produkty do opalania są niezbędne do ochrony skóry przed promieniowaniem UV i jego szkodliwym działaniem.

ODPOWIEDŹ LIERAC : Tak jak w przypadku wszystkich produktów do opalania, na ubraniach mogą pojawić się plamy, jeśli tkanina ma kontakt ze skórą zanim kosmetyk całkowicie się wchłonie. Dlatego też doradzamy, aby nie ubierać się zaraz po aplikacji kosmetyku przeciwsłonecznego tylko zaczekać, aż wyschnie (w szczególności w przypadku białych ubrań).

Czy produkty LIERAC zawierają nanocząsteczki?

FUNKCJA : Nanocząsteczki odnoszą się do materiałów i składników o bardzo małych rozmiarach. Niektóre z nich, na przykład dwutlenek tytanu lub tlenek cynku są wykorzystywane jako filtry mineralne w produktach przeciwsłonecznych. Ewentualne ryzyko, jakie stwarza dwutlenek tytanu, dotyczy wyłącznie jego wdychania lub spożycia. Żadne badanie nie wykazało podobnych efektów w przypadku aplikacji na skórę.

ODPOWIEDŹ LIERAC : Nasze kosmetyki do opalania, tak jak nasze pozostałe produkty, nie zawierają nanocząsteczek.

Czy produkty LIERAC zawierają olej palmowy?

FUNKCJA : Olej palmowy jest kojarzony z wycinką lasów pod planatacje palmy. Należy jednak wiedzieć, że ilości oleju palmowego wykorzystywane przez branżę kosmetyczną są nieznaczne w porównaniu z ilościami przetwarzanymi przez przemysł spożywczy.

ODPOWIEDŹ LIERAC : Nie dodajemy oleju palmowego bezpośrednio do naszych produktów. Może się on jednak pojawić w składzie niewielkiej części z nich wraz z dodatkiem innej substancji. W takim przypadku jej obecność jest wskazana na liście składników pod nazwą „ELAEIS GUINEENSIS OIL” lub „PALM OIL”.

Czy produkty LIERAC zawierają plastikowe mikrogranulki?

FUNKCJA : Mikrogranulki plastikowe to cząsteczki sferyczne o średnicy mniejszej niż 5mm. Dawniej były dodawane do peelingów ze względu na właściwości złuszczające, obecnie są zakazane. Ledwo dostrzegalne gołym okiem, nie są biodegradowalne i odfiltrowywane przez oczyszczalnie ścieków, pozostają więc w środowisku morskim i stanowią zagrożenie dla tego ekosystemu.

ODPOWIEDŹ LIERAC : Zgodnie z przepisami, żaden z naszych produktów nie zawiera mikrogranulek plastiku.

Czy opakowania produktów LIERAC nadają się do recyklingu?

KONTEKST : Ograniczenie produkcji odpadów oraz optymalizacja recyklingu to dziś jedne z najważniejszych kwestii dotyczących przemysłu.

ODPOWIEDŹ LIERAC : Nasze produkty oraz ich opakowania nadają się do recyklingu za pośrednictwem procesu odzyskiwania energii lub segregacji odpadów (w zależności od aglomeracji).

Czy LIERAC testuje kosmetyki na zwierzętach?

KONTEKST : Od 2004 r. w Unii Europejskiej obowiązuje zakaz eksperymentowania na zwierzętach w ramach opracowywania kosmetyków. Przepisy te obowiązują obecnie zarówno w przypadku gotowych produktów jak i składników, które je tworzą.

ODPOWIEDŹ LIERAC : Przestrzegamy przepisów europejskich podwójnie - nie wykonujemy testów na zwierzętach, ani nie domagamy się ich! Wystąpienie z takim wstępnym wymogiem prawnym jest zresztą zabronione.

Czy produkty LIERAC są wegańskie?

KONTEKST : Produkty wegańskie dają gwarancję braku surowców pochodzenia zwierzęcego takich jak miód, wosk pszczeli lub mleko. Jednakże obecnie nie ma przepisów lub norm międzynarodowych, które regulowałyby kwestię kosmetyków wegańskich.

ODPOWIEDŹ LIERAC : Niemal wszystkie nasze formuły są wolne od produktów pochodzenia zwierzęcego i w związku z tym są zgodne z kryteriami weganizmu.

Czy produkty LIERAC mogą być stosowane przez dzieci?

KONTEKST : Skóra niemowląt i małych dzieci jest z natury cieńsza i posiada mniej efektywną warstwę hydrolipidową - powłokę ochronną występującą na powierzchni skóry (gruczoły łojowe i potowe są mniej aktywne). Jest więc bardziej wrażliwa i przepuszczalna niż skóra dorosłych.

ODPOWIEDŹ LIERAC : Nie oferujemy produktów przeznaczonych specjalnie dla niemowląt i małych dzieci. W przypadku produktów do opalania których używa często cała rodzina, nie są nam znane żadne przeciwwskazania do ich stosowania przez dzieci powyżej 3 lat.

Czy można stosować produkty LIERAC w okresie ciąży/karmienia piersią?

KONTEKST : W czasie trwania ciąży zmiany hormonalne wpływają na skórę. Staje się ona bardziej wrażliwa i reaktywna.. W związku z tym można zasygnalizować pewne przeciwwskazania co do stosowania np. olejków eterycznych.

ODPOWIEDŹ LIERAC : Nie są nam znane żadne przeciwwskazania do stosowania naszych produktów w okresie ciąży/karmienia piersią. Z kolei niektóre produkty takie jak Phytolastil, dobrze znane w świecie farmacji, towarzyszą kobietom na wszystkich etapach życia, w tym podczas ciąży. Jednak każdy przypadek jest inny, w związku z czym doradzamy zasięgnięcie porady lekarza.

Czy produkty LIERAC są dostosowane do potrzeb skóry wrażliwej?

KONTEKST : W związku z ekspozycją na działanie agresywnych czynników zewnętrznych (zanieczyszczenie, zmiany klimatyczne, promieniowanie UV), przypadki skóry wrażliwej stają się coraz liczniejsze. Skóra wrażliwa potrzebuje największej uwagi. Jej delikatność wymaga pielęgnacji dostosowanej do określonego poziomu tolerancji, która ochroni przed agresywnymi czynnikami zewnętrznymi, ukoi i przyniesie maksymalny komfort.

ODPOWIEDŹ LIERAC : Od wielu lat w naszych testach produktów biorą udział osoby o wrażliwej skórze. Większość naszych produktów jest więc odpowiednia dla tego typu skóry.

Co zrobić w przypadku wystąpienia niepożądanej reakcji na produkt LIERAC?

KONTEKST : Każdy przypadek jest indywidualny i może się zdarzyć, że u niektórych osób po aplikacji produktu wystąpią niepożądane efekty. Z tego względu został powołany nadzór nad produktami kosmetycznymi (cosmetovigilance).

ODPOWIEDŹ LIERAC : Już od momentu rozpoczęcia pracy nad produktem dokładamy wszelkich starań, by potwierdzić tolerancję produktu i tym samym uniknąć jakichkolwiek niepożądanych reakcji. Jednak jeśli mimo to stwierdzono wystąpienie niepożądanego efektu, konsument powinien przesłać na adres reklamacje@alesgroupe.com.pl następujące informacje :
- Nazwisko
- Imię
- Numer telefonu
- E-mail
- Nazwę danego produktu
Pozwoli nam to skontaktować się z konsumentem w celu określenia charakteru reakcji, ułatwienia podjęcia odpowiednich działań oraz poprawy bezpieczeństwa danego produktu za pomocą dostosowanych procedur.

Czy produkty LIERAC zawierają oleje mineralne?

FUNKCJA : Oleje mineralne są wykorzystywane w kosmetyce do ochrony i zmiękczenia skóry. nieszkodliwe i w związku z tym używane w produktach przeznaczonych dla osób z nietolerancją oraz dla dzieci.

ODPOWIEDŹ LIERAC :Oleje mineralne, dobrze tolerowane przez skórę, znajdują się w niektórych naszych produktach.

Czy produkty LIERAC zawierają substancje powodujące zaburzenia endokrynologiczne?

KONTEKST : Składniki powodujące zaburzenia endokrynologiczne to substancje, które wpływają na układ hormonalny. Wiele składników, które nie są niebezpieczne, może czasowo zmodyfikować równowagę hormonalną tego systemu - tak dzieje się na przykład w przypadku wody lub kawy.

ODPOWIEDŹ LIERAC : Do tej pory żaden ze składników wykorzystywanych w naszych produktach nie został określony jako substancja faktycznie powodująca zaburzenia endokrynologiczne. Mając świadomość, że kwestia ta jest źródłem znaczących obaw, na bieżąco zapoznajemy się z najnowszymi badaniami na ten temat.

Czy produkty LIERAC zawierają alergeny?

KONTEKST : Alergeny to substancje, które mogą wywołać reakcje skórne (podrażnienia, zaczerwienienia, mrowienie, etc.) Wśród nich znajduje się limonen i cytronelol - naturalne molekuły znajdujące się w skórce cytryny i pomarańczy. Te reakcje alergiczne dotyczą niewielkiego odsetka populacji i są uwarunkowane indywidualnie (u każdego może występować lub rozwinąć się alergia na daną molekułę). Osoby niebędące alergikami nie mają powodu, by unikać kontaktu z tymi substancjami.

ODPOWIEDŹ LIERAC : Tylko niewielka część naszych produktów zawiera alergeny. Są one umieszczone na liście składników. Osoby z alergią mogą sprawdzić czy określone substancje znajdują się w składzie kosmetyku.

Przez jaki czas można przechowywać produkt LIERAC?

Aby poznać czas przechowywania produktu, należy sprawdzić maksymalny okres stosowania po otwarciu zwany także PAO. Termin przydatności reprezentowany przez symbol otwartego słoiczka, jest wyrażony w miesiącach (np. 6M=6 miesięcy) i wskazuje czas przez jaki można w optymalny sposób stosować kosmetyk po pierwszym otwarciu.

Gdzie można znaleźć skład produktów LIERAC?

Skład produktu jest podany na opakowaniu każdego z naszych produktów. Skład znajdziemy tam pod nazwą INCI.

Gdzie są produkowane kosmetyki LIERAC?

Niemal wszystkie nasze kosmetyki są produkowane we Francji, głównie w naszym zakładzie położonym w regionie paryskim.

Co robić jeśli produkt LIERAC jest wadliwy?

W przypadku wadliwego produktu prosimy o kontakt z nami na adres: reklamacje@alesgroupe.com.pl. Zostaną Państwo poproszeni o podanie niezbędnych informacji dotyczących produktu (dane referencyjne, numer partii, ilość, wada), po czym zostaną rozpoczęte czynności w ramach naszych procedur.

Czy produkty LIERAC zawierają gluten?

FUNKCJA : Gluten występuje w zbożach takich jak pszenica, orkisz, kamut, żyto, jęczmień, pszenżyto, etc. W kosmetyce są wykorzystywane ze względu na swoje właściwości nawilżające i łagodzące. Występujący w nich gluten może stanowić problem dla osób, które są na niego uczulone.

ODPOWIEDŹ LIERAC : Niektóre nasze produkty mogą zawierać śladowe ilości glutenu ze względu na dodawane pochodne zbóż. W takim przypadku dane zboże znajduje się na liście składników.

Czy istnieje możliwość otrzymania próbek?

Nie wysyłamy próbek pocztą. Nasze próbki są zarezerwowane dla punktów sprzedaży, gdzie można otrzymać poradę i wypróbować odpowiednio dostosowane do swoich potrzeb kosmetyki. Znajdziecie tam Państwo także produkty do testowania, które pozwolą odkryć konsystencje i zapachy niektórych kosmetyków.

Chciał(a)bym zostać wolontariuszem i wziąć udział w testach klinicznych produktów.

Nie rekrutujemy wolontariuszy do testów klinicznych. Ze względów związanych z obiektywnością i poufnością testy są przeprowadzane przez niezależne laboratoria, które dysponują własnymi uczestnikami badań.

Jak otrzymać dodatkowe informacje dotyczące marki?

Aby otrzymać dodatkowe informacje dotyczące marki LIERAC, proponujemy pytać w punktach sprzedaży współpracujących z naszą marką lub zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie znajduje się całość dostępnych informacji.

1 Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (Scientific Committee on Consumer Safety)
W ramach ciągłego doskonalenia jakości, nasze produkty mogą z czasem ewoluować. Odpowiedzi udzielone w ramach tego dokumentu są oparte na najnowszych formułach obecnych w sprzedaży. 31.12.2018